Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

5 podob léta: 1. indiánské s Posalou

Co nosíte v létě? Orientálky aklimatizované na horké počasí nebo chladivé citrusy? Vzdušné soliflory nebo parfémy slastně evokující opalovací krém? Nebo je střídáte? Sama bych asi dala přednost chladivosti, nebýt jejich často prchavé výdrže, což je bohužel přirozená vlastnost citrusových složek, takže až na výjimky končí před polednem. Mimochodem, k těmhle výjimkám patří i novinka od značky Calvin Klein, Katka ji dostala – stejně jako všichni další účastníci – při exkurzi na základnu Elnina. Vydrží nejen celé dopoledne, ale až do následujícího rána. Asi tím nás inspirovala pro sestavení minicyklu pěti extratipů na letní vůně. Proč právě pěti? Tento počet se nám zdál rozumným kompromisem, jak z množství a rozmanitosti letních parfémů vytáhnout dostatečně odlišné zástupce, vůni nikovou i maistream, čerstvou novinku i zapomenutou kuriozitu a ještě legendu mezi arabkami. Zkrátka pět rozličných podob vůní léta.

Mezi nimi Katka popíše svůj nečekaný přírůstek, jednak pro jeho neuvěřitelnou výdrž, navíc je to její první Calvin Klein a tomu přece musí věnovat patřičnou pozornost. Sama začnu prvním letním tipem, mojí milovanou Posalou. A není to ani orientálka, ani citrusové ochlazení. Je indiánské léto.

Odin 09 Posala

Foto Flickr Elliot Margolies

Sbohem jarní kvítí

Aby nedošlo ke zmatení pojmů: Indiánské léto v Posale nepřichází na konci prázdnin, ale už o pár týdnů dříve. Pointa je totiž v tom, že Posala je indiánské jméno, které prý v jazyce Mivoků, sídlících v dnešní v Kalifornii, znamenalo „Sbohem jarní kvítí“. Jenže když kalifornská prérie odkvétá, tak se – přeneseno na středoevropskou zkušenost – z flakonu jednoznačně linou vůně vrcholného léta. Té doby, kdy rozpálený vzduch vibruje v tempu tepání cvrčků a krajem se šíří blažený pocit horka, jak na slunci zasychají kapičky nektaru v divokých květech. Asi takové je indiánské jaro-léto v Posale.

Odin 09 Posala

Foto Flickr David Kingham

Medový zázrak

Zajímavé je, že při odhadování vůně podle složek, třeba při pohledu na Fragrantiku, se lehce dostanete na falešnou stopu. Med a tabák, to zní tak požitkářsky a útulně, že se sama od sebe připomenou lutensovská separé v kožené klubovce. Nebo medové perníčky.

o.18040

Posala patří k vůním, které můžete vnímat jak střízlivě přes složky, tak přes jejich dramaticky pocitové poselství, protože to je právě tady hodně silné. Foto Fragrantica

Jenže kdepak, ve skutečnosti je Posala je dílo krajinářské, nic komorně útulného, žádná vánoční atmosféra. Krajinný efekt vzniká díky speciálnímu provázání složek, kromě medu a tabáku v tom jede ještě jasmín, zelinkavý a pronikavě studený. Jasmín se drží u země, vlastně na úpatí monumentu z ovocně voňavého tabáku. Na vrcholku zase vedrem tají medové a nektarové krystalky do lahodné oblosti. A protože to děje současně, vznikají dva póly, které produkují stálé napětí mezi horkou sladkostí a zelinkavým chladem. Napětí znamená proudění a proudění imituje pocit prostoru. A přesně tenhle prostor, vytvořený kontrasty, je také podstatou silného emotivního působení Posaly. Bez něj by byla jen příjemně medovým tabákem, staticky gurmánská, díky němu je burácivě silná a širá. Je jako pohled na blahobytně vysokou trávu, která si na kilometry daleko lehá a zase se zvedná ve vlnách s větrem.

Pokud chtěla autorka vůně Delphine Jelk dostat do flakonu šířku a hloubku a výšku, pak se jí to povedlo. Ať už je to prérie nebo jiná krajina, je tam v celé své rozlehlosti a majestátnosti. Až tak, že jsem si vzpomněla na dunivý chrapot starého pana Zdeňka Štěpánka, když recitoval: „… šírou tu zemi, zemi jedinou.“ Posala je patetické indiánské léto. S patetickou silou minimálně prvních pět hodin.

 

Ve volném sledu ještě přijde:

  1. Požitkářské léto s Amor Amor
  2. Květinová Rania
  3. Citrusy na ledu CK
  4. Zapomenutý Orient Obelisk

podpis Dzona1

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 4.6.2015 by in Odin, Parfémy and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: