Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Na degustaci parfémů s Adou a blogerkami

Nedávno mi zcela nečekaně přišel mail s předmětem „pozvánka na degustaci parfémů“. Rozklikla jsem ho a lákadel rázem přibylo: degustaci povede Ada, bude možnost vytvořit si vlastní parfém a akce se bude účastnit jen pár lidí, především blogerek. Takovému programu jsem nemohla odolat, takže jsem odpověděla, že ráda přijdu. A jak celá akce probíhala?

1 degustace parfémů

Cesta k degustaci parfémů vedla přes sklady Elnina. Dostali jsme průvodce, abychom se neztratili. Pověděl nám, jak sklad funguje a jak probíhá vyřizování objednávek. Taky jsme se dozvěděli, že jsme přišli v „klidovém“ období, že obrovské množství objednávek mají vždy před Vánocemi, kdy musí najímat brigádníky, aby zvládli vše včas vyřídit.

2 degustace parfémů

Odděleně se uchovávají dámské vůně, pánské vůně, kosmetika a dárkové sady. A v každé části skladu je vše pečlivě srovnáno podle abecedy.

3 degustace parfémů

Pokud je nějakých parfémů nebo kosmetiky více jak 1000 kusů od jednoho druhu, tak jsou přemístěny do speciální části skladu s velmi vysokým stropem, jak můžete vidět na fotce.

4 degustace

Pohled na tyto rozbalené parfémy a kosmetiku překvapil mě i další blogerky. Průvodce nás ale hned uklidnil, že se jedná o poškozenou dodávku, že se to bohužel občas stane a že ji musí zkontrolovat. Potom jsme pokračovali ze skladu po schodech nahoru, až jsme přišli na místo, kde už čekala ONA.

5 degustace parfémů

Kdo ona? No přece Adéla Bartlová, alias Ada! Působila docela zamyšleně, asi jak se chystala na vedení degustace parfémů.

6 degustace parfémů

Adino vyprávění o parfémech, jejich historii a parfémových složkách bylo ohromně zajímavé. Měla vše výborně připravená, přitom dovedla pohotově a vtipně reagovat na poznámky a dotazy. Myslím si, že po letech studií mám s přednáškami dost zkušeností na to, abych mohla říct, že tahle byla perfektní. Nešlo jen o suchou teorii, Ada nám nechala kolovat různé parfémové složky, na fotce je kadidlo. Poslala nám například také myrhu, santalové dřevo a kumarin, který pro mě byl docela překvapením. Byla jsem až do té doby přesvědčená, že voní jako čerstvě posečená tráva. Byla to ale spíše suchá tráva s nějakými dřevitými a jemně kořeněnými složkami.

7 degustace parfémů

Měli jsme možnost porovnat vůni přírodní vanilky a ethylvanilinu nakapaného na kus vaty. Ethylvanilinu cosi chybí a působí tak nějak ploše, ale byl velmi důležitý pro vznik moderní parfumerie, která by bez syntetických složek neexistovala. Ada se snažila naznačit, že se lidi zbytečně děsí, když slyší slovo „chemické“, přitom jde často o izoláty z přírodních zdrojů. Taky je dobré si uvědomit, že kdyby se syntetické látky při výrobě parfémů nepoužívaly, tak už by pravděpodobně neexistovaly žádné santalové stromy a zřejmě ani žádní pižmoví jeleni.

8 degustace parfémů

Ada nám vždy nechala kolovat významného zástupce různých rodin vůní. Za květinové vůně to byla Lily of the Valley (Penhaligon’s), jako osvěžující vodní vůni nám poslala Cool Water (Davidoff), představitelkou bílé čistoty byla vůně White Musk (Frais Monde). Na fotce vidíte chyprovou vůni Cabochard (Gres).

9 degustace parfémů

Aldehydové vůně mám hodně ráda a tak mě potěšilo, že si pro nás Ada připravila i samotné aldehydy, abychom je mohli vyzkoušet. Nejprve to byl broskvově vonící aldehyd C14. Poslala nám ho na papírku a nezapomněla nás varovat, ať si dáváme pozor, aby se nám nedostal na nos, protože bychom po zbytek dne necítili nic jiného než broskve. Potom přišel na řadu aldehyd C10, ke kterému přibylo ještě jedno varování, že se nám nemusí líbit, protože je ostře mýdlový. Mně se líbil hodně, aldehydům prostě fandím. Představitelkami aldehydových parfémů byly vůně Rive Gauche (Yves Saint Laurent) a Chanel No. 5.

10 degustace parfémů

Na řadu přišel i Angel (Thierry Mugler) jako zástupce gurmánských vůní. Musím přiznat, že ho hodně nemám ráda. Zkoušela jsem ho už mnohokrát, nikdy se mi ale názor nepovedlo změnit. Ada nám prozradila, že základní složkou Angelu je ethylmaltol, který voní po karamelu, cukrové vatě a trochu připáleném cukru. Poslala nám ho na papírku, abychom sami poznali, jak voní. Bála jsem se nejprve přičichnout, ale pak jsem byla překvapená, jak hezká mi jeho vůně přišla. Klidně bych tak mohla vonět, přitom ani tentokrát se mi Angel nelíbil.

11 degustace parfémů

Angelem skončila parfémová degustace a program pokračoval tvorbou vlastní vůně. Přišli dva lidé s kufříky a na stůl vyložili lahvičky s parfémovými základy, jak vidíte na fotce. Vedle nich postavili několik menších lahviček, ve kterých byly vonné roztoky, které se přidávají k parfémovým základům.

12 degustace parfémů

Postup tvorby vůně byl jednoduchý: nejprve jsem měla vybrat ze základů ten, který se mi líbil nejvíc. Rozhodla jsem se pro „dřevo“. Paní asistentka nabrala základ pipetkou a dala ho do malé baňky. Dozvěděla jsem se, že k tomuto základu můžu přidat 1 – 3 vonných roztoků z menších lahviček. Zkusila jsem přidat květiny, tedy vonnou směs, která byla označena „floral“. Paní asistentka namočila testovací papírek do baňky, abych mohla vzniklou vůni vyzkoušet. Nepřišla mi moc výrazná, takže jsem nechala přidat ještě ambru. Výsledek byl docela hezký a už se mi moc experimentovat nechtělo, zvlášť potom, co jsem se dozvěděla, že se kompozice většinou dalším přidáním zkazí. Nechala jsem si tedy mililitr mojí vlastní vůně dát do vialky.

13 degustace parfémů

Vialku s vůní jsem si zrovna uklízela do kabelky, když se slova ujala Astrid, aby představila značku Frais Monde, která vyrábí přírodní kosmetiku. Produkty jsou založeny na přírodní sirné termální vodě, která je například i v zapečených očních stínech, které jsme si mohli prohlédnout. Vyzkoušela jsem na ruce také pleťové krémy.

14 degustace parfémů

Frais Monde vyrábí i toaletní vody a parfémované oleje. Astrid nám přinesla na vyzkoušení toaletní vodu Vanilla, která se mi hodně líbila. Ada o ní řekla, že je to vůně pro ty, kteří se ani v létě nechtějí vzdát své oblíbené vanilky, a že je to taková vanilková zmrzlina. Vyzkoušela jsem ještě pár voňavých olejů a všechny mi přišli hezké. A protože jsme dostali od Astrid dárkovou taštičku, tak se Dzona mohla navonět na koncert příjemnou růží, jak jste si mohli přečíst v tomto článku.

15 degustace parfémů

Po Astrid přišla na řadu opět Ada, aby nám představila 6 parfémových novinek. Jednou z nich byla nádherná vůně La Panthere Legere (Cartier), o které jsem nedávno psala. Další dámskou vůní byla příjemná pudrově květinová CH Africa (Carolina Herrera).

16 degustace parfémů

Novinkami mezi pánskými vůněmi je klasicky dřevitá Eclat D´Arpege Pour Homme (Lanvin) a CH Africa Men (Carolina Herrera), kterou vidíte na fotce. Adu tato vůně zaujala a říkala, že si myslí, že by ji klidně mohla nosit i žena. Pro můj nos ale byla moc pánská.

17 degustace parfémů

Code Turquoise (Giorgio Armani) je příjemná letní vůně, která je pojmenována podle tyrkysové vody Středozemního moře. Další letní ochlazující vůní je CK One Summer 2015 (Calvin Klein), kterou jsme já i ostatní blogerky od Elnina dostaly. Ne všechny byly sice nadšené, ale mně se dárek líbil, protože vedra nemám ráda a jsem přesvědčená o tom, že CK One Summer bude působit jako příjemná ledová sprcha. Určitě pak o ní napíšu článek. A navíc je to můj první Calvin Klein.

18 degustace parfémů

Na obrázku jsou flakony v nadživotní velikosti, ve kterých je pouze voda. Elnino je původně zřejmě jako atrakci neplánovalo, ale většinu blogerek tak nadchnuly, že se nechaly vyfotit od fotografky s nějakým z těchto obrovských flakonů, ty šikovnější udržely i dva zároveň. Já jsem zvládla jenom Dune a moc se těším, až mi fotku pošlou.

podpis Katka1

 

 

 

 

 

 

 

6 comments on “Na degustaci parfémů s Adou a blogerkami

 1. dzona
  22.5.2015

  Půvabná je ta lahvička maggi jako tečka v řádce Adiných ukázek. I když si nejsem jistá, jestli je to zrovna maggi.

  To se mi líbí

 2. dzona
  22.5.2015

  A ještě bych měla dotaz na tu skupinku lidí z Portugalska, kteří právě tenhle článek navštívili. Odhalíte nám, kdo jste? Výprava českých perfumistů na společné dovolené?

  To se mi líbí

 3. JitkaM
  8.6.2015

  Taky bych tam chtěla nakouknout. To musela být super akce.

  Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: