Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Proč mám ráda tuberózu + 3 neprávem opomíjené parfémy

Mívám pocit, jakoby z tuberózy vytékalo jedovaté mléko. A že je potřeba k ní nečuchat moc dlouho, aby nezpůsobila otravu. Přesto si nemůžu pomoct a znovu a znovu se toho omamného aromatu nadechuji. Řada lidí nemá tuberózu ráda, což si myslím, že může být právě tou její jedovatostí. Dzona říká, že tuberóza není kytka, že je to tarantule… Mně ten nebezpečný podtón v tuberóze nevadí. Právě ta dvojakost tuberózy a kontrasty v ní jsou důvodem, proč ji mám ráda. S tuberózou je to podobné, jako když se peče cukroví – stačí přidat špetku soli a aromata se najednou zvýrazní a dodá se jim hloubka. Mexická příroda, odkud tuberóza pochází, musela být výborná kuchařka.

Je omamná, sladce bíle květinová, krémová, trochu mastná. Foto: Flickr, Carolyn Jewel

Je omamná, sladce bíle květinová, krémová, trochu mastná.
Foto: Flickr, Carolyn Jewel

Trocha teorie aneb Co se o ní píše: Květy tuberózy se otevírají pouze v noci a jejich vůně lidi vždy fascinovala. Už Aztékové jí přisuzovali schopnost prohlubovat emocionální vnímání, soustředení a až magické schopnosti. Tento názor se s tuberózou rozšířil po světě, hlavně do Asie. Tam se její květy používaly při hinduistických rituálech, při svatbách i pohřbech. Naopak Francouzi v ní hned objevili parfémovou květinu. Zajímavé je, že současné vědecké studie často dávají zapravdu starým aztéckým názorům. Bylo například prokázáno, že už jen vdechování vůně tuberózy snižuje hladinu kortizolu a tím zmírňuje stres. Také se zjistilo, že tuberóza má protizánětlivé a protikřečové účinky a že tlumí kašel, jak říkali už Aztékové.

Získávání vonného oleje z květů je extrémně náročné. Nesnášejí vyšší teploty, proto se musí louhovat v rozpouštědle. Dalším problémem je, že z 8 kg květů se získá pouze 1 ml oleje. Proto se v parfémech často používá syntetické tuberózové aroma. Foto: Flickr, Dennis Jarvis

Získávání vonného oleje z květů je extrémně náročné. Nesnášejí vyšší teploty, proto se musí louhovat v rozpouštědle. Dalším problémem je, že z 8 kg květů se získá pouze 1 ml oleje. Proto se v parfémech často používá syntetické tuberózové aroma.
Foto: Flickr, Dennis Jarvis

Největší tuberózovou star je bezpochyby Fracas, který si dlouhodobě užívá záře reflektorů. Přitom v zákulisí se tlačí další zatím neobjevené hvězdy, z nichž tři mám zvlášť ráda:

Ellenisia (Penhaligon`s):

Foto: Penhaligon`s

Foto: Penhaligon`s

Působí jako venkovská zahrádka plná bílých květů. Něžná vůně, která bývá pro svou jemnost přehlížena. A to je opravdu škoda. Je hodně přírodní, jsou v ní cítit zelené stonky a svěžest. Tahle tuberóza není vůbec dusivá ani moc výrazná. Je v ní i velká útulnost a příjemnost (že by na té zahrádce byla i roztomilá štěňátka, která si nelze nepohladit?)

Truth or Dare (Madonna):

Foto: Madonna

Foto: Madonna

Můžete Madonnu třeba nesnášet, ale po vyzkoušení vůně musíte uznat, že do kategorie celebritích vůněk Truth or Dare nepatří. Madonna byla hodně zapojená do výroby parfému a ukázalo se, že má výborný čich. To není také divu, protože hudební a čichové nadání bývají často spojené (jako tomu je například u Vincenta Micottiho). Tuberóza je smíchána s gardénií a vše spojuje sladký mix ambry, benzoe a pižma. Jeden střik stačí na provonění místnosti. O této vůni psala už Dzona. Pozor, ona je zarytou tuberózovou odpůrkyní, přesto ale považuje Truth or Dare za pozoruhodnou a povedenou vůni.

Tuberosa (Acqua di Genova):

Foto: Acqua di Genova

Foto: Acqua di Genova

Tuberóza v tomto parfému není smíchána s gardénií, jak bývá zvykem, ale je k ní přidán hřebíček a pižmo. Hřebíček zdůrazňuje kovovost a jedovatost tuberózy, zatímco pižmo zvýrazňuje její sladkost, krémovost a omamnost. Přitom ani jedna z těchto složek ji nijak nepřebíjí. Výsledkem je nový a zajímavý pohled na tuberózu. Považuju ji za jednu z nejkrásnějších tuberózových vůní vůbec. Škoda, že není moc známá – třeba na Fragrantice nemá zatím žádný komentář. Sama jsem ji objevila teprve před nedávnem díky Dzoně a parfumerii Benegas.

 

A co vy? Máte tuberózu rádi, nebo se jí spíš v parfémech vyhýbáte?

podpis Katka1

 

 

 

 

 

 

 

8 comments on “Proč mám ráda tuberózu + 3 neprávem opomíjené parfémy

 1. Mitzi
  2.4.2015

  Mám ráda tuberózu a líbí se mi například v „Tubéreuse“ od Le Galion.

  Liked by 1 osoba

 2. Regına
  2.4.2015

  V tom mléce bych se klidně vykoupala. Pro mě královna všech bílejch kytek. (Dzona promine:)

  Liked by 1 osoba

 3. Jarka
  3.4.2015

  Tuberóza je pro mě ve vůních asi nejvíce problematická složka První naše setkání bylo prostřednictvím Mahory, moc jsem toužila po tom nádherném flakónu, ale díky tuberóze jsem to vzdala. Můj nos a především žaludek na ní reaguje poměrně neomylně.

  Po čase jsem se vždy k nějaké tuberózové vůni dostala – již zmíněný Fracas, Carnal Flower, Tuberose Gardenia od Estée Lauder, Do Son od Diptyque, Jardins de Bagatelle, Noix de Tubéreuse, ale stále se stejným výsledkem.

  Liked by 1 osoba

  • dzona
   4.4.2015

   Mluvíš mi z duše. Mně to taky nejde a nejde, tuberóza je jak nepřítel za krkem, žádnou radost z takového parfému nemám. Z těch, co píšeš, jeden ale nosím. V Esteé Lauder ji nějak moje vnímání odsunulo stranou, takže tam cítím gardénii a šeřík a občas to můžu.

   Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: