Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Houbigant nebo Serge Lutens: Kdo umí lepší pomeranč?

Houbigant Orangers en Fleurs a Serge Lutens Fleurs d’Oranger. Rozdíl mezi nimi je tak malý, že se dá změřit pravítkem v milimetrech. Jejich pomeranče jsou si neuvěřitelně podobné, přitom – a to je na tom to nejzajímavější – to, čím se liší, není zanedbatelné. Je to výraz, to nepatrné nehmatatelné cosi, co odděluje vůně, které potřebujeme, od těch, v nichž nám „něco“ vadí.

Houbigant Orangers en Fleurs Serge Lutens Fleurs d'Oranger

Serge Lutens nabízí minimalistický parfém v minimalistickém flakonu, Houbigant starosvětskou romantiku obsahem i obalem: Že byste neřekli, že parfém je novinka z roku 2012?

Jednou minimalismus

V obou parfémech je pomerančový květ zbavený obvyklé studené vlhkosti nebo aspoň její značné části. Díky tomu se něco z charakteru květu ztrácí a je nahrazeno neutrálnosti bílé pomerančové dužiny, té mezi kůrou a dílky. Tahle výstelka postrádá džusovitou šťavnatost i štíplavost éterických olejů. Je suchá, načechraná a jen načichlá pronikavými esencemi okolí. Je to zajímavá poloha pomeranče, netečná a odtažitá. U Lutense tím zážitek začíná i končí. K pomerančovým slupkám obráceným naruby postavil kameru a dopřál zákazníkovi několikahodinový přímý přnos v detailním záběru. Samozřejmě že se tam nic neděje a nehýbe, vždyť je to jen kůra. Až v samém závěru jakoby ožila druhá strana slupky, najednou jsou znát štiplavé pryskyřice (můj nos v tom nachází olibanum). Možná je to spíš cedr, ale do pomeranče se pohodlně schová.

Houbigant Orangers en Fleurs Serge Lutens Fleurs d'Oranger

Foto Flickr Summations

A jednou starosvětská romantika

Houbigant nezachází do takové krajnosti. K odlišnému výrazu přitom nepotřebuje mnoho, stačí mu jen pomerančovou dužinu, úplně stejnou jako u Lutense, maličko načechrat a tím úvést do pohybu. Dojem statičnosti, u Lutense domimanntní, tím mizí. Jak se dělá načechrání? Průvanem, který přináší jakoby vzdálenou vůní květů, zředěnou a lehkou. Je to hlavně růže, příjemně kořeněná muškátem a kardamomem, ylang-ylang a pižmo, dohromady jen narůžovělý nádech, který po pomerančovém květu s tuberózou (to je ta dužina) přeběhne, nic víc, přitom tenhle parfém dýchá. Chvílemi vypluje i šeřík a chvílemi vistárie. V další vývoji tenhle oživující proud přechází do kořeněného dřeva, samozřejmě lehounkého a sametového, takže se v dužině opět schová. Samotný závěr je tělově pižmový, tady je líbivost záležitostí vkusu, někdo – a tady bych se přidala – by za lepší mohl považovat Lutensův cedr.

Houbigant Orangers en Fleurs Serge Lutens Fleurs d'Oranger

Foto Flickr Matthew Perkins

Výdrž obou parfémů je slušná, pokud vám nevadí, že většinu času tráví v intimní zóně kůži na dosah a okolí o nich neví. Oba jsou EdP, Houbigant kromě toho nabízí i variantu čistý parfém, za čistou cenu 450 eur za 100 ml, což už předpokládá bombastický zážitek, ale ten si zrovna u téhle vůně, veskrze nevtíravé, neumím představit.

podpis Dzona1

 

 

 

 

2 comments on “Houbigant nebo Serge Lutens: Kdo umí lepší pomeranč?

 1. JitkaM
  1.4.2015

  Citrusy mám ráda, ale Lutense ne, takže zkusím Houbigant.

  Liked by 1 osoba

  • Houbigant má hodně zajímavé vůně. Nedávno jsem zkoušela Quelques Fleurs l`Origin – je to květinová a svěží vůně takového starého typu. Jsou v ní i citrusy a pomerančové květy.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: