Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Rose de Taif (Perris Monte Carlo): Prostě pěkná růže, no…

Ty máš na víc, říkávaly učitelky chytrým dětem a bylo to nespravedlivé. Ty máš na víc, visí nad růžovými soliflory a je to taky nespravedlivé. S čím uspěje šeřík, karafiát nebo gardénie, květy s odpuštěním trochu méně obdařené, tam má růže problém. Čeká se od ní víc než soliflor. Přitom je všechno jiné než prostá – vůně růže je prý poskládaná ze čtyř stovek různých složek – a parfém by unesla sama. Ale ne, bývá považován za banální, prostě jen růžový olejíček. Rose de Taif je jeden z nich.

Svěží jako po ránu

Pořídila jsem ji naslepo, protože mám už nějakou dobu růžové období a protože její recenze byly slibné. A povedlo se, je to silná pěkná růže s dobrou výdrží. Nic víc, nic míň. Samozřejmě že se nuancemi liší od podobných soliflorů, které znám. Ale překvapily mě na ní jiné dvě věci. Za prvé absence jakékoli připomínky arabského parfému. Taif leží jižně od Mekky, takže jsem arabské ladění čekala. Ale nebylo, žádný oud ani trh s kořením. Zato je zvláštně šťavnatá, vůbec ne citrusově, spíš po vlhké mazlavé míze. To je to druhé překvapení. Tenhle tón jsem nejvíc cítila v Kerosene Whips and Roses. O té jsem si zapsala, že voní jako větvička růže, z níž stáhnete vnější slupku. Ve Whips and Roses byly složky, které tenhle pocit tvořily, předávkované a vůně z toho vycházela utrápeně. Zcela jinak to dopadlo v Rose de Taif. Té tahle mazlavá rostlinná šťáva dává zajímavý typ svěžesti, bez manicky neonové zeleně, bez zbytečné cukernatosti, prostě jen vnímáte, že ráno bylo vlhko a kytky jsou jím nasáklé.

Rose de Taif

Foto Flickr Eric

Momentka z Taifu

Když jsem se konečně podívala na internet, jak to vlastně v okolí Taifu vypadá, pochopila jsem, co tou vůní mysleli. Je to horská krajina s hlubokými stíny a s nečekaně bujnou zelení v těch místech, kam se slunce moc nepodívá. Majestátnost se špetkou naturalistické svěžesti. To by mohla být ona. Jen si to prohlédněte, fotky jsou z webu saudskoarabského úřadu pro podporu turistiky.

Rose de Taif

Takhle překvapivě vypadá krajina kolem Taifu. Leží už v tropech, mnohem jižnější než staroegyptské památky na druhém břehu Rudého moře. Foto sauditourism.sa

 

Rose de Taif

Ještě jižněji položená Al Bahah. Foto sauditourism.sa

A teď stylizované fotky, kterými na cestu do světa vybavila parfém sama značka. Hezky se na ně kouká, ale tu špetku orientální nálady, kterou do nich zakomponovali, ve vůni nenajdete. Mně osobně tam nechybí.

Rose de Taif

Foto Perris Monte Carlo

Rose de Taif

Ta hromada růží je v parfému podle oficiálního složení zčásti růže taifská a zčásti damašská. Příjemnou horkost jim přidává nepatrně vsunutá pelargonie. Foto Perris Monte Carlo.

 

Rose de Taif Flakony má Perris jednotné, což zrovna u této vůně mate. I lahvička naznačuje těžkou orientální kompozici. To je to ale jediné, co se jí dá vytýkat, flakony zdařile spojují tvarový minimalismus se zlatým ornamentální dekorem a víčkem ve stylu Etro. Rose de Taif patří mezi tři novější parfémy s tmavým flakonem, úvodní řada pěti vůní je ve zlaté se stejným zdobením. Značka se představila v roce 2012, takže je stále ještě velmi mladá. Rodinná tradice se ale prý točí kolem parfumérství už od 70. let minulého století, kdy spolupracovali se značkou Houbigant. Zkušenosti tedy zjevně mají, takže po úvodním příjemném překvapení s Rose de Taif bych ráda koukla i na jejich další kousky.

podpis Dzona1

 

 

 

 

 

 

2 comments on “Rose de Taif (Perris Monte Carlo): Prostě pěkná růže, no…

 1. Černá káva
  17.3.2015

  Dzono ! Krásné povídání, krásné fotky!
  Na rozdíl od tebe, mám s růží ve vůních problém, ale tuhle bych zkusila ráda.
  Zákala jsi mě.

  Liked by 1 osoba

  • dzona
   17.3.2015

   Díky! A mě zas tenhle parfém zlákal zkoušet Perris dál. Hlavně jsem zvědavá na Ylang Ylang Nosy Be. Prý nejtemnější ylang, jaký si lze představit. Zatím si ho neumím představit temný vůbec.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: