Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Jovoy La Liturgie des Heures: Skutečně dámské kadidlo

Svého času jsem byla do kadidlových vůní blázen, zkoušela jsem kdekterou a nemohla jsem se jich nabažit. S odstupem – neboť tuhle fázi vystřídalo zanícení pro karafiáty a růže, nikoli dohromady, ale pro každou z těch kytek zvlášť – tedy s odstupem musím říct, že to tehdy moje rozlišovací schponosti ohledně kadidla nijak zvlášť nevytříbilo. Spíš jsem v tom množství kadidlových variací hledala kdejaká ozvláštění, ne jeho autentický výraz. Tím si vysvětluju, proč jsem najednou objevila krásu prostého kadidla v La Liturgie des Heures, když ten parfém už nějakou dobu znám. Ne že bych jeho půvab dřív neviděla, ale zdál se mi moc prostý a jednoduchý. Ovšem stačilo nechat ho uležet a teď na mě s vyhrabaným vzorkem La Liturgie des Heures vypadlo báječné dámské kadidlo. A jsem vděčná, že ho ničím neoživovali a nezpestřovali.

La Liturgie des Heures

Půvab zdrženlivosti

Kadidlo by mohlo být novodobým větvičníkem. Má jeho podstatné vlastnosti, působí stejně zdrženlivě, solidně a smrtelně vážně. Samo o sobě unisexové, kadidlo tíhne spíš k pánským vůním, zvlášť když mu pomůže vetiver. Ale když zůstane čisté, jen ten vrzavě skřípavý a nepatrně sladký poprašek, pak je z něj aura nedotknutelnosti a tajemnosti, taková ta mlha za mnou, mlha přede mnou. A je baletně ladná, to díky těm piruetám, které kadidlový dým ve vzduchu předvádí. Tím vším je kadidlo přesným ztělesněním trochu staromódní, nepřístupné, nicméně velice ženské elegance.

La Liturgie des Heures

Foto Flickr Chema Concellón

Skryté vrstvy

Když si kadidlový soliflor, jakým La Liturgie des Heures je, zkoumáte trochu déle, zjistíte, že pod zdánlivou jednoduchostí je komplikovaný a mnohovrstevný. Pod dýmavým povrchem vede kolmá sonda skrze proměny, kterými prošlo. Nejvíc znatelná je podoba aktuální, což jsou pryskyřičné granulky, skřípavě suché, dýmající čistě a s taneční ladností. Ale ozývá se v nich také aromatická připomínka dřeva, v němž pryskyřice kdysi žila. I květů, kde nikdy nebyla. Možná proto vypadají jako ty karlovarské vřídelní, křupavě minerální. Je v ní vánoční františek a ta stoupavost do nebes, která se některých povah může dotýkat. A taky má schopnost – což si o vůni kadidla myslím obecně – ohraničit pro vás soukromý prostor, vytlačit z něj všechny otravy, aby tam nelezli. Hodně emocí na obyčejnou pryskyřici. Asi tak po dvou hodinách parfém zjihne, úvodní ostrost se uhlazuje, kadidlo trošku zdřevnatí a nepatrně zesládne. Pěkné je až do konce, zatím hodně vzdáleného.

La Liturgie des Heures

Foto Flick Chema Concellón

Prý se jí podobá:

Cardinal James Heeley, parfém podle lidového hlasování na Fragrantice nejblíže La Liturgie des Heures. Zcela subjektivně pro můj nos je Cardinal méně suchý, se zřetelným navlhlým dřevem.

Avignon od Comme des Garcons, ten se má zase nejvíce podobat Cardinalovi, je sice suchý až dost, ale bez hrubozrného kadidla, je to pouze ten stoupající pudrově jemný dým. Je sladší.

podpis Dzona1

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: