Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Black Opium (Yves Saint Laurent): 37 let po vzniku Opia

Novinka Black Opium vyvolala už před svým uvedením velkou zvědavost. Zásadní otázka zněla: Bude Black Opium skutečně temnou verzí legendárního Opia z roku 1977? Už podle prvních názorů, které se postupně na internetu objevovaly, to vypadalo bledě, přibývalo zklamaných hlasů, že tyhle dvě vůně nemají vlastně nic společného. Byla jsem čím dál zvědavější a těšila jsem se na polovinu ledna, kdy se mělo Black Opium objevit konečně v Česku. Ale jak to tak bývá, když den uvedení přišel, nedostala jsem se do parfumerie, a pak ani následující dva týdny. Takže kyž jsem se konečně utrhla a zastavila jsem se pozdě večer v Sephoře, vyprosila jsem si rovnou velký vzorek, abych se mohla vrhnout na pořádné domácí zkoušení.

ysl black opium

Musela jsem souhlasit s prvními hodnoceními, že tenhle parfém rozhodně voní úplně jinak než legenda z roku 1977. Black Opium není kořeněná orientálka, je to květinová a výrazně krémová vanilka. Právě ta krémovost se plete s kávou, vůně latté jen na chviličku parfémem proskočí a je pryč. Začíná dominantními pomerančovými květy, k nimž se brzy přidá velmi povedená pačuli, řekla bych dokonce, že je to jedna z nejpěknějších, které znám. Neštípe v nose, nedráždí koncentrací za hranicí snesitelnosti a je příjemná a hladká, což si udržuje dokonce i smíchaná s bílými květy. Protože mám ráda pocity, nejen vlastní složky, tak ještě na Black Opium musím říct, že se třpytí nejen její flakonek, ale i vůně. Nejsem si přesně jistá, čím je tento efekt vyvolaný, možná nějakou neobvyklou interakcí složek, jejímž základem by mohl být červený pepř uvedený ve složení.

Jenže co to všechno má mít společného s Opiem? Lámala jsem si tím hlavu, v níž mi zněla neodbytná melodie z televizní reklamy na Black Opium. To mě inspirovalo, abych se podívala na reklamy obou parfémů na internetu. Tak jsem udělala objev. Je naprosto jasné, že v reklamě  značka ukazuje na podobost obou parfémů, takže mezi nimi musí být. Když ji necítíme ve složkách, tam skutečně není, tak bude v něčem podstatném. Black Opium nenavazuje na původní Opium olfaktoricky, ale myšlenkou, duchem a výrazem vůně. Za posledních 37 let se výrazně změnily ženy a jejich životy, tak bylo potřeba změnit i jejich parfém, jejich Opium.

Jen se podívejte na ty podobnosti:

Podobnosti první: vlevo tvář Opia, vpravo tvář Black Opia.

black opium 1

Podobnost druhá: vlevo Opium, vpravo Black Opium.

black opium 2

Opium bylo dělané na míru pro ženy v 70. letech. Doba to nebyla zrovna jednoduchá a po ženách vyžadovala energii, průraznost a samostatnost, aby si uměly poradit. Přesně to ztělesňovalo Opium jako ostrá orientální vůně vyzařující odvahu a sebevědomí. Tím bylo ve své době Opium skutečně „trendy“ vůní, podobně jako další silné a sebevědomé parfémy ze 70. let jako je First Van Cleef & Arpels, Coriandre Jean Couturier, Chanel N°19 či Charlie Revlon. Tehdy zkrátka nebylo v módě, aby se žena zabalila do cukrového obláčku, jak je tomu dnes.

Black Opium je vůně pro pohodlnější současnost, kdy už nepotřebujeme tolik energie k úspěchu. Cestičky jsou prošlapané, takže se můžeme věnovat spíš sobě, místo prokazování se navenek. Naše životy nejsou tak dramatické, ale psychicky jsme omládly. Sebevědomí máme přirozené, ne vybojované. Právě proto je Black Opium pro nás dobře pochopitelná vůně, která rozumí našim současným starostem a problémům.

Myslím si tedy, že není na místě žádné zklamání, že nejde o Opium 2, a že je možné považovat vývoj (nejen) těchto vůní za jakýsi dlouhodobý dokument, za odraz toho, co se děje ve společnosti a jak se měníme my a naše životní podmínky. A je to skutečně vzrušující podívaná. Co myslíte, jaké asi bude další Opium za takových 20 let?

podpis Katka1

 

Foto: Yves Saint Laurent, Fragrantica

 

 

 

 

 

3 comments on “Black Opium (Yves Saint Laurent): 37 let po vzniku Opia

 1. Whatever
  13.2.2015

  Flakonek vypadá skvěle a i popis vůně mi je sympatický. Původně jsem čekala právě tu těžší kořeněnou vůni, kterou já moc nemusím 🙂

  Liked by 1 osoba

 2. Mycakestyle
  14.2.2015

  Jéé, ten tvůj popis vůně je skvělý. Hrozně jsi mě na ni nalákala. A už jen kvůli tomu krásnému flakonku bych si ji pořídila. 🙂

  Liked by 1 osoba

 3. Děkuju. Black Opium určitě vyzkoušejte. Máte pravdu, ten flakonek je vážně nádherný.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: