Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Mary Celestia: Parfém utopený 150 let v bermudském trojúhelníku

Tenhle příběh je skutečný. Právě tím je fascinující. Jen si to představte: Dvě lahvičky parfému, který vyrobili v londýnské Bond Street v době, kdy na trůnu seděla královna Viktorie, už jako vdova. Praze tehdy vládl císařpán František Josef, Paříži Napoleon III. a v Americe válčil Sever proti Jihu. Parfémy byly čistý luxus, tím podivuhodnější je, že se tyto dva flakony z Bond Street v rozumné době nedočkaly toho, aby je někdo otevřel. Protáhlo se to. Dokonce na půldruhé století. Tak dlouho ležely obě lahvičky, víčko zalité voskem, v písku na mořském dně necelý kilometr od bermudského břehu. Po sto padesáti letech to vypadalo definitivně na konečnou. Dokud se jednoho jarního dne kolem Bermud nepřehnala hnusná bouře, která nadzvedla i písek pod hladinou. A pak se věci zase daly do pohybu.

Mary Celestia

Foto historických flakonů z lodi Mary Celestia: Chris Burville pro LookBermuda

Zpátky na začátek

Na té zmíněné londýnské adrese v Bond Street se v polovině 19. století usídlila parfumérská dílna Piesse&Lubin. Její hlavou byl první z dvojice, G. W. Piesse, chemik a parfumér, člověk důmyslný a prakticky uvažující. Ve své době kapacita, dnes osobnost zmiňovaná jako autor prvního moderního pojednání o výrobě parfémů. Pod původním názvem The Art of Perfumery je stále k dostání. Piesse začal ingredience v parfému členit do tří po sobě jdoucích vrstev, což automaticky děláme i po 150 letech, a vytvořil systém zápisu parfémů, který používají současní parfuméři. Piesse byl prostě hlava. Kdo byl Lubin v názvu, známo není. V záznamu na Perfume Intelligence jen stručně stojí, že nemá žádnou spojitost se stejnojmennou francouzskou značkou. I když kdo ví… O půl století starší Pierre Francois Lubin, v té době už nejspíš na odpočinku, měl za sebou hvězdnou kariéru a už nějakou dobu také vyvážel, jako prý první evropský parfumér, své zboží do Ameriky. A přesně to se chystali udělat i Piesse&Lubin. Cestička byla prošlapaná a shoda jmen mohla být jen nápomocná, nebo snad ne?

Mary Celestia. Foto Wikipedie

Mary Celestia. Foto Wikipedie

Neužitečné zboží

V Americe se tou dobou válčilo. Ani to nemuselo obchodu vadit. Naopak. Za tažení Severu proti Jihu se evropské parfémy staly na americké půdě luxusem, za nějž se platilo dvojnásobek až sedminásobek předválečné ceny. Obchod to byl kvůli námořní blokádě Severu i jižanskému zákazu dovozu „luxusního a neužitečného zboží“ velmi nebezpečný a riskantní, ale ohromně lákavý. Flakony mohli zabavit jak na moři důstojníci hlídkujících Lincolnových lodí, tak na pevnině úředníci Konfederace, kdyby se plachetnice přece jen dostala až do správného přístavu. No a další nejistou bylo počasí, zvlášť kolem Bermud. A právě to poslalo loď Mary Celestia počátkem září 1864 ke dnu. Bylo tu mělko, sotva třicet metrů pod hladinou a osm set metrů ke břehu, přesto lodi nebylo pomoci. Mizela pod nánosy luxusního bílého písku a s ní poklady, které měli v Americe vyložit. Koho by napadlo, že někomu přece jen udělají ještě radost – po sto padesáti letech podmořským archeologům.

Mary Celestia

Archeologové u vraku Mary Celestia. Foto Flickr LookBermuda

A byl tam poklad

Nález popsala německá archeoložka Angelika Franzová pro Spiegel Online. Mary Celestia měla na oficiálním seznamu masové konzervy a zbraně, povolené válečné zásobování. Tajně, zastrčeny mezi stočenými lany, cestovaly lodí nepovolené luxusní položky, které měly přinést extra příjmy. Kdoví, co všechno ještě mohli vézt a co při ztroskotání uplavalo. Podstatné ale je, že zůstala jistá bedna, sice už bez víka, zato s obsahem zasypaným pískem. Vedle lahví vína a páru luxusních kožených bot v ní byla lahvička citrusové kolínské Florida Water a především dva flakony s vystupujícím názvem Piesse and Lubin London. Ty byly díky víčku zalitému voskem po téměř 150 letech stále ještě plné a mořská voda se do nich nedostala, což vyvolalo senzaci. Autentické svědectví o úrovni parfumérství v polovině 19. století bylo na dosah ruky.

Mary Celestia

Bedýnka bez víka, zato s cenným obsahem v písku. Foto Flickr LookBermuda

Do laboratoře s tím

Lahvičky se naštěstí nikdo neodvážil jen tak otevřít, takový pošetilec v mezinárodním týmu archeologů nebyl. Naopak, pro flakony jakožto speciální nález začali hledat odbornou konzultaci a tu našli v Bermuda Perfumery, místní firmě také už s úctyhodnou tradicí, neboť byla založena v roce 1928. Ředitelka Bermuda Perfumery a majitelka značky Lili Bermuda, kterou produkují, musela okamžitě vytušit, jaký unikát se jí dostal do rukou. Vzala obě lahvičky a s vládním povolením, neboť jako historický poklad patří flakony bermudskému státu, odletěla do New Jersey, aby nechala udělat odborný laboratorní rozbor. A pokud se povede, aby zadala rekonstrukci parfému. Ta už by pochopitelně nepatřila státu.

Mery Celestia

Foto Flickr Meredith P.

Co vyčuchá dobrý nos

Parfém byl zkažený. S prvním závanem se z lahvičky vyhrnul puch shnilých citrusů a puklých vajec. Parfuméry v laboratoři to ale nerozhodilo. Naopak, Jean-Claude Delville, s nímž byla ředitelka Bermuda Perfumery na analýze domluvená, byl prý nadšený, jak svěží a květinový musel parfém být při obrovském množství citrusů. Nosem identifikoval sto padesát let starý parfém jako převážně citrusový s některými dost intenzivními dřevitými a orientálními složkami a stopu animálních tónů. Vypadalo to na pomerančové květy, kosatec, pelargonii, ale také myrhu, palisandrové a santálové dřevo, hořké mandle a jako základ byl cibet a ambra.

Podrobnosti měla určit přístrojová analýza. Vyšlo to, spektrometr a chromatograf potvrdily Delvilleův odhad. Všechny ingredience se sice odhalit nepovedlo, některé oleje se už rozložily, ale celkový obraz to nenarušilo. Rekonstrukce parfému mohla začít. Formule byla volná, značka Piesse&Lubin zanikla někdy před sto lety.

Mary Celestia

A to je on: 150 let starý originální flakon s originálním obsahem. Foto Chris Burville pro LookBermuda

Ze starého nové

Složky, určené laboratoří, byly jen základ obnovovaného parfému. O přesnou rekonstrukci se Delville nepokoušel a to z dobrých důvodů. Především by to nešlo technicky, některé suroviny jsou už nedosažitelné. Například některé rostliny z Piesseových dob se už nepěstují, zvířecí sekrety už není povoleno používat. Ale to nebyl jediný důvod. Tehdejší parfémy byly mnohem pronikavější, než jsme dnes zvyklí, což mělo pochopitelný důvod v úrovni dobové hygieny. Proto hodlal Delville především obnovit ducha parfému s tím, že chybějící části vůně nahradí moderními ingrediencemi a s jejich pomocí doladí výsledek tak, aby byl jemnější, nositelnější, přitom co nejvíce připomínal původní formuli. Tak připravil Jean-Claude Delville celkem tři verze jako moderní obdobu historického parfému a poslal je ředitelce Bermuda Perfumery a majitelce značky Lili Bermuda, ať sama vybere.

Jaká je?

Podle oficiálního popisu je parfém nejdříve výrazně svěží, se šťavnatým grepem a citrusy. Poté se přidává růžové dřevo a hřejivá ambra, v závěru růže a pomerančové květy.

Jméno podle lodi

Jedno tajemství si parfém ponechal. Ačkoli se při laboratorní analýze povedlo zjistit poměrně přesně složení parfému i to, že v obou lahvičkách byl tentýž, není vůbec jasné, který ze známých parfémů Piesse&Lubin to byl. Žádné záznamy o složení parfémů totiž po Piesseovi nezůstaly. Ani na lahvičce žádné další označení nebylo. A tak obnovená verze dostala název podle lodi – Mary Celestia.

Mary Celestia

Nová verze. K mání je 1864 kusů. Foto Bermuda Perfumery

Chcete ho?

Je k dostání, ale výhradně v eshopu Lili Bermuda za 225 amerických dolarů. Edice je prý omezená na 1864 flakonů, podle roku ztroskotání lodi. Parfém dostanete v krabičce z bermudských cedrů vystlané černým sametem, víčko převázané stuhou a zapečetěné voskem.

Značka samozřejmě nabízí i další parfémy, k mání jsou i sady vzorků, jen Mary Celestia mezi nimi není. Té si musíte objednat celou láhev nebo na ni zapomenout.

podpis Dzona1

 

 

 

Zdrojem k článku byl nejen Spiegel Online, ale i weby The Bermuda Perfumery, Perfume shrine, CaFleureBon, Fragrantica, pár článků o Mary Celestia je i v online verzích několika anglicky psaných novin. Všude se psalo vesměs totéž.

 

 

8 comments on “Mary Celestia: Parfém utopený 150 let v bermudském trojúhelníku

 1. Černá káva
  5.2.2015

  Děkuji za zajímavý a moc pěkný článek u své snídaně.

  Líbí se 1 osoba

  • dzona
   5.2.2015

   Díky! Vím, že je to dlouhé čtení, možná jsem ho měla nechat na víkend, ale já jsem v tom příběhu ležela tři dny, než jsem to všechno načetla, a pak to muselo ven.

   Jedna věc mě ale při tom pročítání zaujala – takové ty renomované blogy, co udávají názory, tak ty se na Mary Celestii tvářily vlídně jako na zajímavou raritu. Ale úplně stejný případ, což byl Black Jade Lubin, před pár lety velkým útokem rozcupovaly jako podvod. Přitom rozdíl veškerý žádný, podobný příběh, stejná rekonstrukce.

   To se mi líbí

 2. Já jsem z tohoto příběhu úplně unešená. Ještě že víčka byla zabezpečená voskem a tenhle poklad se uchoval i s obsahem. A přiznávám, že jsem po přečtení chvíli uvažovala o tom, že si udělám nějaký potápěčský kurz – kdo ví, co se pod vodou ještě skrývá.

  To se mi líbí

  • dzona
   5.2.2015

   Jelikož jsem teď odborník na Bermudy, tak ti to řeknu. Podle šéfa jejich podmořských archeologů jim tam kolem pobřeží leží nějakých 300 vraků. Takže začni zlepšovat vitální kapacitu plic, budeš to potřebovat.

   To se mi líbí

 3. Jarka
  5.2.2015

  Miluji parfémy, jejichž vznik je zahalen příběhem nebo tajemstvím. A tenhle je tedy parádní. A fotografie originálního flakonu také. Ten žlutý vosk je vyloženě fotogenický, což zní asi zvláštně, ale žádná jiná barva by tomu nedala takový šmrnc. Moc hezké a zajímavé čtení.

  Líbí se 2 people

 4. dzona
  6.2.2015

  Díky! S tím voskem je to pravda, je to nádherná fotka v tom šerosvitu. Slušný oddíl, tyhle Bermudy. Tolik šikovných lidí tam mají. Zasmála jsem se jen při pohledu na jejich oficiální společenské fotky v černém saku a barevných bermudách.

  To se mi líbí

 5. Lenka
  31.3.2015

  … ani jsem nedýchala, než padlo poslední písmenko… 🙂 jste skvělá! A článek vážně parádní.

  Líbí se 1 osoba

  • dzona
   1.4.2015

   Díky, moc! Když je skvělá story, tak se o ní píše jedna radost. Tohle mě hodně bavilo.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: