Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Psi a parfémy: dvě neslučitelná hobby?

Nejprve jsem zjistila, že k mému životu nutně potřebuji psy. A až později jsem přišla na to, že potřebuji i parfémy. Víc závislostí naštěstí nemám. V počátcích mého parfémového hobby mě trápil zažitý předpoklad, že psům parfémy vadí. Pak jsem ale začala pořádně pozorovat vztah mých psů k parfémům a jakékoliv zárodky výčitek svědomí naprosto zmizely.

Lízinka je ten nejhodnější a nejmilejší pejsek, kterého jsem kdy viděla. A to už jsem se setkala s mnoha psy, takže mi můžete věřit. Je to ztělesněné sluníčko a parfémový svět vidí jednoduše: parfémy = její lidičky = její domov. Lízinka si všimla, že doma je hodně parfémů. Neřeší proto žádné značky, je jí jedno, jestli se jedná o ovocenku nebo chypre. Takhle voní panička, takhle to voní doma a tak to má ráda. Když cítí venku jakýkoliv parfém, tak se rozzáří, zvedne ocásek a nadšeně se rozhlíží, kde jsou její lidičky. Lízinka by nikdy nevěřila tomu, že i cizí lidé mají doma parfémy.

Máša má mnohem složitější povahu. Zdá se mi, že na psa až podezřele moc přemýšlí. Parfémy vzala jako velmi vážnou záležitost, nad kterou je potřeba se důkladně zamyslet. V první fázi zjistila, že vůně na sebe lidi stříkají z flakonů. Pozorovala mě, kam a jak parfém aplikovat. Potřebovala to vidět vícekrát, než přešla ke druhé fázi úvah. V té zjistila, že psi nemají k flakonům přístup, že jsou to zakázané věci. Překvapilo jí to a řekla si, že o tom musí hodně přemýšlet.

Zatímco Máša přemýšlí, tak se vrátíme zpět k Lízince. Ta je přesvědčená, že o šest let mladší Máša v každé situaci ví, co se má správně dělat. Proto ji ve všem poslouchá a snaží se jí co nejpřesněji napodobovat. Tak se od Máši naučila, že flakony patří lidem a že se k nim psi nesmí přibližovat. Jednou ale byl její vlastní názor přece jen silnější než všechny převzaté Mášiny rozumy. Přinesla jsem si domů Harajuku Lovers Music, jejíž víčko vypadá jako panenka. Taky proto jsem si ji pořídila.

Snažila jsem se Lízince vysvětlit, že tohle není psí hračka.

Snažila jsem se Lízince vysvětlit, že tohle není psí hračka.

Lízinka si nechtěla nechat vymluvit, že se jedná o psí hračku. Vždyť takhle přece vypadají psí hračky. A tak celý den seděla, zírala nahoru na moji parfémovou poličku a pokňourávala. Večer jsem to už nevydržela a zašla jsem do chovatelských potřeb pro hračku, která byla flakonu podobná. Sehrála jsem před Lízinkou divadýlko. Flakon jsem zasunula dozadu, aby na něj nemohla v žádném případě vidět a předvedla jsem, jak hračku sundávám z parfémové poličky. Překvapilo mě, že to skutečně fungovalo – Lízinka odběhla s hračkou v tlamě, hrála si a byla šťastná, že jsem jí konečně dala dáreček, který jsem omylem předtím dala tam nahoru.

Nabízela jsem Lízince místo flakonu masovou tyčinku. Odmítla.

Nabízela jsem Lízince místo flakonu masovou tyčinku. Odmítla.

A nyní zpět k přemýšlivé Máše, která si řekla, že pro mě musí být ty flakony něčím výjimečné, když se k nim ona ani Lízinka nesmí přibližovat. Máša ale chce být sama výjimečná. Nakonec usoudila, že nemusí na flakony žárlit, protože je beru každý den do ruky jen na chvilku. Mnohem závažnějším nepřítelem je můj tablet, kterému věnuji podezřele mnoho času. Jednou musí tu věc zničit…

Máša se brzy po prvních poznávacích fázích stala parfémovou znalkyní. Myslím, že kdyby byla člověk, tak by byla drsnou recenzentkou. Naprosto nenávidí John Galliano Le Parfum No. 1. Když se jím navoním, tak se ode mne odvrací a má velmi špatnou náladu. Ještě větším nepřítelem pro ní je Madonna Truth or Dare. Ani už jí nepoužívám, protože když ji Máša cítí, tak zahájí protestní hladovku. A Máša moc dobře ví, že nesnesu pohled na mé zlatíčko, které nechce jíst.

Máša na stopě zajímavé vůně.

Máša na stopě zajímavé vůně.

Máša je velkou fanynkou cibetkových tónů. Z toho důvodu má ráda například Clandestine Guy Laroche. Raději jsem ji zatím neřekla, že se v nových parfémech cibetka už nepoužívá, byla by z toho chudák smutná. Máša jednoznačně fandí starým typům vůní a nikdy nepohrdne kvalitním chypre. Zbožňuje oudové vůně a vše s náznakem rozkladu. A protože si vzpomínám, v čem se jako malé nevychované štěňátko vyžívala, tak je mi jasné, odkud její preference pramení. Nesmím o tom ale přemýšlet, přece nenechám psa, aby mi kazil moje parfémy.

Mám na sobě Clandestine, Máši oblíbenou vůni.

Mám na sobě Clandestine, Máši oblíbenou vůni.

Na seznam jejích oblíbenců patří dlouhodobě i Relique D’Amour Oriza L. Legrand, to pak prosí při krmení dokonce o přídavek, protože ví, že mi tím udělá radost. Jejím nejnovějším favoritem je L’Artisan Passage d’Enfer. Natolik ji zaujal, že využila mé nesoustředěnosti a ochutnala ho z mé kůže. Naštěstí se to obešlo bez následků. Máša květinovým vůním a vůním čistoty sice nefandí, ale je ochotná je tolerovat.

Pochopila jsem tedy, že psí a parfémové hobby jdou skvěle dohromady. Máša si mě postupně vycvičuje tak, abych používala jen parfémy, které se jí líbí. Možná ze mně nakonec bude fanynka oudových vůní. Lízinka mi zase dává najevo, jak moc mě má ráda i s jakoukoliv mojí – třeba i parfémovou – zvláštnůstkou.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám vše nejlepší do nového roku. Hlavně hodně radosti s vašimi zvířecími i parfémovými miláčky.

podpis Katka1

One comment on “Psi a parfémy: dvě neslučitelná hobby?

 1. dzona
  2.1.2015

  Backstage: Jenže zkuste psa přesvědčit, aby před foťákem sehrál, co si myslel před půl rokem. Lízinka dokonale zapomněla, že tu panenku Harajuku považovala na psí hračku, kterou jí panička odmítá dát.
  Teď už na ní neviděla nic zvláštního, jen otravnou věc, kterou jsme jí pořád strkali před čumák. Nechtěla na ní vůbec dívat, natož toužebně. Patrně to nebylo ve vzhledu, ale v plastovém pachu, že si ji spletla s hračkou. A ten evidentně vyčichl.
  Tak jsme jí chtěli dodat novou atraktivitu a pomazali jsme Harajuku kouskem psí tyčinky. Zájem ožil. Ale jen o tyčinku. Pokus jsme opakovali do spotřebování celého balíčku. Drobili jsem tyčinku kolem flakonu a já mačkala spoušť jak o život v naději, že nějaká fotka bude dobrá. Nakonec byla – to už byla Líza přecpaná a ten její utrápený pohled, ten byl z toho, že toužila, abychom s tím cvičením konečně přestali.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 29.12.2014 by in Parfémové zajímavosti, Psi a parfémy and tagged , , , , .
%d blogerům se to líbí: