Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Etro Messe de Minuit: Na půlnoční s medovými svíčkami

Jako když vstoupíte do dřeveného kostelíka a do tváře vám dýchne teplý závan tavících se medových svící. Tenhle popis jsem si už kdysi přečetla na Fragrantice a je tak přesný, že nic lepšího nevymyslím, tak si ho s dovolením vypůjčím. V té jediné větě je celá atmosféra Messe de Minuit, skoro pohádková, plná radostné přívětivosti a nadpozemského dobra, u nějž je v tu chvíli úplně jedno, že si ho třeba jen namlouváme. Stejně se v něm cítíme povzneseně a v bezpečí. Kroužek teplého světla šířící v šeru vůni medových pláství se okamžitě dotkne čehosi prastarého, dřímajícího v duši a toužícího po opečovávání a blízkosti bez zrady.

Etro Messe de Minuit

Foto Flickr dorena-wm

Voskové wellness

Tohle všechno dokáže ve zlomku vteřiny vyvolat umně zkonstruovaná iluze pomalu se roztékajícího medového vosku. Parfumér Jacques Flori ji geniálně poskládal z několika druhů voskově mastných pryskyřic. Proč geniálně? Protože pryskyřice současně použil k tomu, aby „vosku“ dodaly i horkost, ale srazil jim štiplavost a palčivost. Dostal tak hmotu komfortně vláčnou a teplou, za níž cítíte péči. Medové aroma ji posouvá až kamsi do dětství a oblasti pohádek. Kadidlový dovětek pryskyřic je hebký a nečpí a staré dřevo, proschlé až k nasládlosti, vlídně útulné. Co vám ještě chybí ke spokojenosti?

Etro Messe de Minuit

Foto Flickr Rafa Merelo Guervós

Vánoční sušenky

Všechno ostatní je v téhle vůni až v pozadí, nikoli mezi nosem a svíčkami, ale až za nimi. Prý tam mají být citrusy, dočetla jsem se, vlastně celá řada citrusových složek včetně petitgrainu, extraktu z citrusových větviček, obvykle nositele lezavě studené čerstvosti. Hledala jsem je, ale našla nanejvýš něco jako sušené plátky pomerančů pro vánoční výzdobu. Žádný vlhký chlad, teplá citrusová aromata jen delikátně provoňují med a suché dřevo. Mnohem výrazněji o sobě dává znát koření. Také vánoční, ale spíš než perníčky jsou to sušenky spekulatius, hodně kořeněné, se skořicí, ale současně máslově mastné.

Azyl ve flakonu

A to je vše. Vůně by byla skoro statická, nebýt pocitu, který máme se svíčkami spojený, že plamen poskakuje a horký vzduch kolem se tetelí. Jinak je parfém bez vývoje, což má hluboký smysl, zesiluje se tím intenzivní dojem bezpečí a ochrany. Nic se neděje, tedy ani nic zlého. Při častějším nošení to může omrzet, ale jsou příležitosti, kdy je takový pocit ochrany a azylu k nezaplacení. V tomhle flakonu ho dostanete celkem levně.

 

Etro Messe de MinuitFlakon jakoukoli atmosféru postrádá. Bohužel.  To je nevýhoda značek, k nimž Etro patří, které se rozhodly pro jednotné lahvičky pro všechny své parfémy. Vyrovnány v řadě působí úhledně, jenže typ vůně neodhadnete. Krabička mate ještě víc, vypadá spíš na levandulovou vůní s odérem čistého prádla právě sundaného ze šňůry.

Dodatek: Co mě zaujalo, je autor parfému Jacques Flori. Neboť kromě Půlnoční mše, jak se Messe de Minuit (2004) překládá, totiž vytvořil i další delikátně kadidlovou krásku La Liturgie de Heures (2011) pro Jovoy. Ta je jednodušší, bez příkras, ale také bez stop štiplavosti, stejně pohodlná k nošení jako Messe de Minuit. Pan Flori zkrátka jemné dámské kadidlo umí.

podpis Dzona1

 

S Katkou vám všem přejeme pravou vánoční pohodu a kdo by snad byl s nadílkou nespokojený, přijďte o víkendu, chystáme giveaway. Ve hře bude tuhý parfém Bvlgari Omnia Coral.

 

4 comments on “Etro Messe de Minuit: Na půlnoční s medovými svíčkami

 1. JitkaM
  28.12.2014

  Kdysi jsem ji zkoušela, ale takovýhle dojem na mě neudělala. Zdála se mi spíš dřevitá a tím pánská. Přitom med mám ve vůních moc ráda. Jen mám takovou zkušenost, že se umí nepěkně zkazit.

  To se mi líbí

 2. Já v Messe de Minuit cítím medové svíčky. Dřevo žádné. Jenže jsem zkoušela verzi EdT. Ještě existuje EdC, zajímalo by mě, nakolik je EdT podobná. Jitko, nezkoušela jsi EdC? Ta by asi měla být víc pánská.

  To se mi líbí

 3. jane
  29.12.2014

  Moc se mi líbí myšlenka, že parfém navozuje pocit bezpečí a ochrany, tím, že nemá vývoj … „nic se neděje, tedy ani nic zlého.“ Pěkně napsáno.

  Přeji autorkám úspěšný rok 2015, pevné zdraví a také štěstí.

  To se mi líbí

 4. Milá Jane, moc ti děkujeme.

  Je to zvláštní, ale někdy, když si nemohu vzpomenout na název parfému, tak si vzpomenu jen na nějakou takovou myšlenky z recenze od Dzony 🙂

  Přeji všem, kdo nás čtou, aby pro ně byl rok 2015 hezkým a úspěšným rokem, který jim přinese všechno, po čem touží.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 24.12.2014 by in Etro, Parfémy and tagged , , , , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: