Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

CARNER: D600 (Barcelonská sága)

Zbrusu nových parfémových značek přibývá tempem až únavným. Sotva se trochu zorientujete, už je i v maličké Praze k mání desítka či více nových, nevyzkoušených, úplně neznámého jména. O značce Carner ale píšu záměrně, pokud budete chtít vyzkoušet něco z novinek, nepřehlédněte ji. Je velmi, velmi dobrá. A teď už k jejich úvodní vůni.

Carner D600

Nechápu, jak může někdo tvrdit, že je to kosatcová vůně. Kde je tu prosím kosatec? Jako tenoučký cigaretový papír, to ano, ale ten se ozývá spíš „hmotně“, což je přesné, vždyť ani ve skutečnosti papír moc nevoní. Jenže… stačí iluze kosatcového papíru a na něj trošička cigaretového popela a už máte nezačouzenou popelníkovou ódu, hotový Tabac Blond. Je sice méně dramatický, zato pěkně voněný fajnovým vanilkovým likérem. Ale lehounce, chápete, všeho je tu jen troška, jen vzduchu je hodně. Labužnický a vzdušný cigaretový popílek. Zajímavý nápad, řekla jsem si v tomhle okamžiku, protože jsem netušila, co všechno ještě přijde. Takže milovníci jednovětých charakteristik – tady to vážně nejde, D600 dělá dějové zvraty se střídáním generací ingrediencí, až je z toho sága.

Po dějstvích:

– Prvních pár vteřin se mihne něco, čemu bych řekla likér. Ne ovocný, spíš pryskyřičný. Zmizí a pak se začne rozvíjet scénka s cigárkem. Velmi tenoučký papír a pak popílek, jen sem tam smítko. Nahořklý, trochu štípe, ale žádný nakyslý odér putyky. Tohle je lehoučké dámské cigárko v koženém pouzdře, spíš na parádu než pro nikotin.

– Po pár minutách začne dilema: Je to pánská nebo dámská vůně? Za tu dámskou se začne hlásit hřebíčkový karafiát, za pánskou dřevo, taková čerstvě naštípaná polínka, samá tříska. Vypadá to na pokračování pepře, který dříve štípal v popílku. Ten zůstal, a je zemitější, teď už dokonce věřím na kouřový vetiver. Tak jako tak, tohle dějství je luxusní cigaretová vůně.

– Po přestávce přijde změna: Úvodní likér se vrací posilněný a tentokrát nezmizí. Beze spěchu prostupuje všemi zatím zmíněnými složkami a slévá je konečně dohromady. Jedna ještě přibyde – náladová temně očouzená vanilka, chraplavě dráždivá. Upřesňuju si dojmy: Je to temný labužnický popílek.

– Názor jsem měla hotový, takže přibývajícím citrusům jsem nejdřív nechtěla věnovat pozornost. Jednak měly pozdní nástup, a pak už přece všechno byla pěkně srovnané… Jenže bylo to marné, bobtnaly a sílily. Takže vydávám opravu, ještě přijde yuzu, takový ten utrápený rozmočený japonský citron a zařadí se k ostatním. Nejdřív. Pak se ukáže, že někteří z předchozích už vyklízejí pole jak při přestavbě kulis v divadle, takže scéna dostane úplně jiný charakter. Už ne cigarety, ale dřevo prosáklé yuzu a likérem, u kterého je konečně jasno – je cedrový. U téhle podoby u parfém setrvá, jen bude co hodinu průhlednější a vlídnější.

Závěr: Pánská nebo dámská, to už je jedno. Je to velkolepá vůně s ohromnou atmosférou. Oproti tabákovým peckám nikové produkce je lehká, ne slabá, ale vzdušná. Podobu s Tabac Blond Caron jsem už zmínila, kromě ní mi připomíná ještě jednu ušlechtile cigaretovou vůni – J´ose Eisenberg, ten je ovšem mnohem hutnější, s dortíkem a levandulí, což v D600 nenajdete.

Carner Barcelona

Tahle fotka byla jedním z mých prvních pokusů, co umí polarizační filtr. Vlastně jenom hříčka a prolínání obrazu a odrazu. Vlastně přesně to, co má být v D600.

Kdo je Carner?

Sara, po našem Carnerová. Podle toho, co na internetu píše ALZD a blog Olfactoria, pochází Sara z blahobytné španělské rodiny, která pod značkou Carner vyrábí kožené zboží. Sara se prý o parfémy zajímala už jako dítě a po studiích začala sbírat zkušenosti v kosmetické branži a určitě už tehdy myslela na parfémy. Oficiálně svou značku představila pod názvem Carner Barcelona v roce 2010 prvním parfémem, kterým byl právě D600. Tajemná zkratka neznamená nic jiného než barcelonskou adresu Avenida Diagonal 600. Podle oficiálního popisu na stránkách značky má být parfém pokusem o zachycení zdejší atmosféry, proměnlivé, požitkářské i trochu tajemné.podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 6.11.2014 by in Carner Barcelona, Nezařazené and tagged , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: