Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

DIOR: Dune (Někde ještě praží slunce)

S Dune (1991) měl prý Dior velkolepé plány, měla nastoupit stejně skvělou dráhu jako Poison, který se objevil na trhu o necelé desetiletí dříve. Jenže to nevyšlo. Záhonek Poisonu vzkvétal barevnými odnožemi, zatímco u Dune se po dlouhém čekání urodila jen odehčená verze. Extrémní zážitek a vyhraněnost, koncept, který vynesl slávu Poisonu, u Dune nefungoval. Nezanikla, ale i po letech působí jako polarizátor a štěpí lidstvo na na nadšené obdivovatele a zaryté odpůrce Dune.

Ve složkách to není

Jako u všech velkých vůní, ani u Dune nevystačíte s výčtem výrazných surovin pro představu, jak voní. Neřekne vám to o ní mnoho a už vůbec se z ingrediencí nedozvíte, v čem spočívá její extrémnost. No prosím: Začíná kombinací hrubého bergamotu s větvičníkem a aldehydy. Současně výrazně prosakuje růžové dřevo, které voní spíš jako nektarově sušené růžené květy. K tomu jasmín a dřevité štiplavé koření. Po pár hodinách pižmo. Máte představu? Možná ano, jenže to podstatné je mezi řádky, mezi složkami, to, co přidali parfuméři, tady Jean-Louis Sieuzac a Nejla Barbir(ová). Emoce, obrazy a napětí.

6844508485_3ea09bfdfb_b

Foto Flickr Travis Lupick

Vyprahlost

První vdechnutí je jako vystrčit nos v Maroku po hodinách letu ze studené Prahy. Vedro a písek ve vzduchu bodnou v plicích. Jak vůbec může být někde takový žár a takové sucho? Za jak dlouho to člověka vysaje na prázdnou skořápku naplněnou pískem? Škrablavost je hmatatelná, je to spojení větvičníku a bergamotu, obě tyto složky umí imitovat drátěnku, tady jim vyznívá jako drátky seschlého slaného dřeva. Slanost je znatelná, stejně jako v Mitsouko.

17843828_801f400365_o

Foto Flickr eezmez

Mrazivost

Pod žárem je chlad, což se vůbec nevylučuje, naopak pocitově posiluje, neboť je stejně strnulý a nepřátelský. Je to pocit mrazení hluboko až v kostech a v duši, je to stejně magická a melodramatická nálada jako v Madonnině Frozen. Vzpománíte na něj? Lepší video se dá k Dune těžko vymyslet. Hodně z oné mrazivosti obstarává zase bergamot, pocitově studený a k tomu škrabávý, až naskakuje husí kůže.

3007802559_c53cb7ac4a_o

Foto Flickr Stephan Geyer

Sladkost

A teď se sejdou protipóly, další rafinovanost, na níž je přitažlivost Dune postavena. Oproti slanosti je ve stejné míře umístěna sladkost. Nikoli prvoplánová, ale prolínající zevnitř. Sladkost sušených květů, koncentrovaná uvnitř, kde bývala šťáva. Sladce lepkavé dřevité koření. Připomíná to arabský trh s tancem vábivých aromat a pochoutek, přesně jako na fotce. Kdesi na internetu jsem našla, že má připomínat i tajemné koření ze stejnojmenné sci fi Dune, ale to je jen tak v závorce.

9457857717_94196deba4_b

Foto Flickr Massmo Relsig

Měkkost

Nelítostný dojem z úvodu parfméři geniálně převádějí v měkkost. Stejný písek, pořád rozžhavený jako pekáč a dusivý, se jim daří postupně bořit a drolit do pižma. Duna, záludná a životu nebezpečná, je zblízka měkoučká a pohodlná.

dune

Duna je intenzivní už při použití pár kapek a má slušnou výdrž. Flakon vystihuje jen jednu z jejích stránek, vláčnou měkkost, zatímco extrémní vášně cudně tají uvnitř.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 21.10.2014 by in Dior, Parfémy and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: