Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Vojna a mír: Lakování nehtů ve 40. a 50. letech

Světová válka přetrhla počátkem 40. let hravý a dravý rozvoj lakování nehtů v předchozích dvou desetiletích. Chyběly suroviny a ženy měly důležitější starosti než se zkrášlovat. Často si přestaly lakovat nehty, protože jim to přišlo v hrozivé realitě války nepatřičné, pro jiné to bylo zbytečné, protože musely těžce pracovat. Ale byly i ženy, pro které bylo udržování předchozích zvyklostí péče o krásu součástí vzdoru proti okupaci a válce a současně psychickým povzbuzením.

vintage 1

Chemilákie, z nichž se vyráběly laky, nyní potřeboval zbrojní průmysl. Proto bylo velmi těžké vůbec laky sehnat. Nejlepší přístup k nim měly slečny v obchodech s kosmetikou, ale i ty si laky schovávaly pro výjimečné příležitosti.

vintage 2

A jaké laky se ve 40. letech nosily? Stále platilo pravidlo, že upravené nehty mají ladit s oblečením a doplňky. A jak ukazuje dobová reklama, zamestnaná žena ve válečné době měla použít do práce lak jemnějšího odsínu a pro večerní příležitost výraznější. Mezi oblíbené barvy patřila světle fialová, švestková, námořnická modrá, hořčicová žlutá, zelená, hnědočervená a ostře červená. Stále bylo zvykem vynechávat oblouček kolem nehtového lůžka, ale konečky už bylo přípustné lakovat.

vintage 3

Počátkem 40. let si dokonce filmová diva Rita Hayworth nalakovala nehty kompletně včetně půlměsíčku červeným lakem. Dneska to vypadá jako banalita, ale tehdy vyvolala módní poprask, z nějž se brzy stal trend. Lakování se tím výrazně zjednodušilo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takto nějak musely Ritiny rudé nehty vypadat v barvě, jen její nehty byly mnohem delší než moje. Vyzkoušela jsem si ale i tradiční úpravu s tenkrát velmi oblíbenou tmavě modrou barvou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V detailu je vidět, že půlměsíčky vypadaly líbivě, ale za cenu piplavé práce. Naštěstí jsem si ji nacvičila už ve 20. a 30. létech, takže s touto praxí už to bylo bez vad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Válka skončila. Během pár let opadl šok a lidé chtěli na předchozí útrapy zapomenout. V Paříži se objevil Christan Dior s přepychovými šaty a kostýmy. Na ty měl málokdo, ale Dior znamená i novou siluetu s tenkým pasem a širokou sukní a v té se upracované ženy po válce mohly zase cítit jako dámy. A Dior jim k tomu kromě šatů nabízel i laky.

vintage 7

Do obchodů se vrátil i americký Cutex.

vintage 8

V 50. letech sílila vlna ženskosti v módě, která se původně zvedla jako reakce na válečný nedostatek. Oblékání té doby připomínalo šatník pro panenky. Ke květinovým šatům se spodničkou se samozřejmě nosily upravené nehty. Pilovaly se do špičky nebo jim byl naopak ponechán přirozený tvar.

vintage 9

Na výběr byla široká paleta barev. Oblíbené byly jak tmavé odstíny, tak světlé barvy, které skvěle odpovídaly trendu žen jako sladkých dospělých panenek.

vintage 10

Na úpravu nehtu dbaly i ty, které chodily do práce, zvláště slečny z kanceláří. Na jejich dobro mysleli třeba i výrobci psacích strojů. Tento měl tak tvarované klávesy, aby si písařky neponičily nehtíky.

vintage 11

Přibývalo značek vyrábějících laky na nehty a od 50. let se také začínají používat různé umělé hmoty k modelaci a zpevnění nehtů. Jako první je vyzkoušely hollywoodské herečky a díky nim se tento trend začal šířit. Moderní doba lakování začala.

Historické fotky plakátů, reklam, magazínů a hereček jsou převzaté z internetu, kde kolují bez udání zdroje.

podpis Katka1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Information

This entry was posted on 2.8.2014 by in Historie lakování nehtů and tagged , , , , , .
%d bloggers like this: