Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

ROCHAS: Tocade (Je lepší ta původní nebo ta nová?)

Tocade je vůně, která nepotřebuje žádný příběh, je dost silná a výrazná sama o sobě. Svéráz. Ale pořád ženský a nositelný. Takže ta story, která mě na ní nejvíc zajímala, bylo srovnání s novou verzí v nové lahvičce. Nejsem sama, že? Vyzkoušet se nedala nikde, nebyl vzorek, nebyl odstřik. Nějaký čas jsem čekala, pak jsem flakon prostě koupila.

Odpoledne s kouzelníkem

Nejdřív k té původní verzi z roku 1994: Nemusíte ani vědět, že „tocade“ znamená „vrtoch“, ono to vyplyne tak nějak samo. Tenhle parfém je eskamotér, protože copak takhle voní vanilka a růže? Nejdřív ano, vanilka je pudrová a růže krémová a zároveň čerstvě orosená. Krása, až se samým blahem zvedají chlupy jako malé jehličky. Je to tím lepší, že nektar v růži je méně citrusový, než tomu obvykle bývá, spíš připomíná delikátní zimolez. Růžová idylka jak do památníčku, jenže jí bylo dopřáno jen pár minut času, pak se začne formovat stín, nejdřív jako neznatelný pocit nepohodlí, pak škrábání, pak protivnosti a je z toho muškát čili pelargonie. Od růže už se nehne až do společného konce.

tocade-rochas-perfume adFlakon původní Tocade hravostí přesně odpovídal charakteru vůně a vyráběl se v různých barevných variantách. Navrhl ho jeden z nejznamenitějších francouzských tvůrců Serge Manseau, sochař, ilustrátor, scénograf. Designu flakonů se věnuje od roku 1960, vytvořil návrhy pro řadu známých vůní jako Organza od Givenchy, Kenzo Ca sent beau, Lubin Idole, Kenzo Amour nebo Guerlain Insolence. Celkem jich má na kontě kolem 250.

S pelargoní přituhne. Rajské cvrlikání prvních minut je to tam, je jasné, že skutečný žánr vůně se teprve projeví. Přijde plastelína, jílovitá, zemitá, trochu mastná po jakémsi pryskyřičném derivátu. Svérázné aroma, které není jednoznačně líbivé, přitom dává Tocade její unikátní charakter. Potíž je v tom, že se velmi špatně se převádí na složky. Ne že by byly nerozlišitelné, spíš jde o to, že jejich směs tvoří něco nového, co neodpovídá běžné parfémové zkušenosti. Nevyvolává vzpomínku na nic známého, není ji k čemu přirodvnat. Ano, Tocade může být olejovitá po bramboříku a protivná po pelargonii. Ale pačuli už nepoznáte, ačkoli je patřičně zemitá a studivá, jenže zde je cítit spíš něco jako dech zimy na tváři a chlad mazlavého jílu na prstech. A tak je to i s ostatními ingrediencemi, vše je nějak pozměněné a iluzorní, bez obvyklých kontur, jakoby se složky přelévaly a stávaly se něčím jiným, zčásti umělým a vymyšleným.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIluzionista před křivým zrcadlem. Na jednu stranu hračka, přitom s elegantními křivkami. Stylem je flakon časově nezařaditelný. Se svým šik orientálním kloboučkem by flakon mohl být stejně módní na konci koloniální éry stejně jako v úhledných 50. letech.

A to není vše. Čím víc jsem Tocade zkoumala s nosem na kůži, tím jsem byla zmatenější, protože jsem zblízka cítila něco dost odlišného oproti vůni všude kolem ve vzduchu. Jakoby se aromata nejdřív potřebovala utrhnout a pak správně propojit. Tipovala bych, že podivuhodné vlastnosti téhle kompozice byly náhodným objevem, na němž pak postavili vynikající vůni neobvyklého charakteru. Jako svérázný samorost stejnou měrou přitahuje i odpuzuje, onen zdánlivě plastový tón je pro mnohé nepřijatelný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOpticky je nová verze z roku 2013 bachratá katastrofa, ze zamýšlených retro linií ve stylu 40. let vyšel těžkopádný přežraný sud.

Ta nová

První nástřik byl obrovské překvapení – co je na ní nového? Vždyť je úplně stejná. Tatáž vanilka s růží a proměnlivá zimní plastelína, ten typický odér Tocade, je autenticky zachovaný. S ubíhajícím časem se však rozdíly ukazují a to nikoli ve složkách, ale v jejich výdrži. Nová verze má podstatně prodlouženou květinovou fázi, z růže navíc nemizí tak snadno prvotní ovocná svěžest. Takže je mnohem déle rajsky krásná. Narostla i celková výdrž a intenzita po několika hodinách. Nová Tocade je jako digitálně upravený starý film, nic neztratila, jen získala na technické kvalitě. Nepovedený je jen flakon, evidentně měl získat retro vzhled ve stylu 40. let a připomínat Rochas Femme, ale jsou to spíš neforemné vytahané šaty po prsaté paní starostové. Takže kdybych si měla vybrat, tak novou verzi v původním flakonu.podpis Dzona1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 13.6.2014 by in Parfémy, Rochas and tagged , , , , , .
%d blogerům se to líbí: