Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Vůně lesa je blaho pro duši (1. díl: Slunce na pasece)

Jak v lese pravil otec Homolka, příroda, to je chrám. (Já bych to sem zahnal, ty lidi, všecky a povinně!) Tenhle reflex máme naučený už od dětství: Jakmile nos zaznamená vonné molekuly pryskyřic, vlhkého mechu, dřeva a podhoubí, začneme dýchat zhluboka, protože tady je zdravo pro tělo a blaho pro duši. A jistý kus z téhle pohody se dá najít také v parfémech inspirovaných lesními vůněmi. A co je výhoda, můžete si vybrat lesní obrázek podle svého vkusu, od vůně fialek ve sluncem rozehřátém jehličí až po vlhký kvasící pařez. A protože podle složek se najít nedají, nabízím teď malou inspiraci, bez nároku na vyčerpávající výčet, zato z vlastní zkušenosti.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak voní světlý les?

Pro výlet do lesa neznám lepší úvod než je Knize Two. Knize je značka – založil ji pánský Josef Kníže, když se usadil v polovině 19. století ve Vídni -, Two název parfému, nepochybně pojmenovaný podle pořadového čísla, neboť v nabídce je také Ten. Ovšem Two je to, co se teď hledá. Romantická procházka rozkvetlou alejí do lesa, vůně medových stromů přechází ve fialky a jehličí, prohřátého mihotavými slunečními prasátky. Abych vás nezmátla: Two je oficiálně vůně pánská, ale všechny hlasy do jednoho se shodují, že je to musí být velký omyl, takhle se mají vonět holky. Pro obě pohlaví dohromady má Knize ještě jednu lesní vůni, jmenuje se Forest. Najdete v ní jehličí, mech, chladný lesní vzduch a uhlazené bylinky včetně uhlazené levandule, která sice nemá v českém lese co dělat, ale tady vám to ani nepřijde. Knize je dost neprávem přehlížená značka s douhou tradicí, přitom se dá v Praze vyzkoušet, což je velká výhoda.

 

Foto Flickr Stefano

Foto Flickr Stefano

Suché dřevo a fialky

Představte si prosluněný kraj lesa, možná i paseku, prostě místo, kde když dosednete, tak na měkce poskládané vrsty starého jedličí, které znějí dutě, kde se sluní odhalené kořeny a pryskyřice na nich zasychá v krystalový cukr. K tomu se přidává vůně bylin a dokonce i fialek, což je vlastně fantazijní koláž pro parfémové účely, protože když na jaře kvetly, byla země mokrá a studená. Takže máme prohřátý letní les s jarními fialkami, ale komu by to vadilo. Přesně tak voní Odin Petrana, jen je jasně znát, že pod jehličím je v tomhle lese písek a kamení, jako tomu bývá kolem přehrad. Je to dokonalá prázdninová letní vůně, silná a opojná, nepřislazená, nic městského v ní není. Když si si ji představíte bez fialek a bez písku, zato zesílíte horké prašné dřevo, které poletuje všude jako piliny na lesní pile, máte její sesterskou vůni Odin Century. Je to deka z hřejivé dřevité ambry, nesladké, spíš kousavé jako piliny pod tričkem. Mimochodem, i Odin lze vyzkoušet v butiku v Praze.

 

Foto Flickr Achim

Foto Flickr Achim

Ohlazené dřevo

Existují samozřejmě i další koncepty, jak vyčarovat iluzi lesa, momentáně velmi oblíbená je kombinace dřevitých aromat, od čerstvého cedru po krémový santál, špína a pot se přidává oudem, naopak hladkost a lehkost dřevěného plováku sloučeninou Iso E super. Dojem uhlazenosti dřeva a současně i vůně se dá podpořit kadidlem, které může být podle představ parfuméra prachově jemný poprašek nebo očouzený alarm, že v lese hořelo. Salónní kadidlo a hladké Iso E super jsou základem veleúspěšného parfému, původně pánského, ale nošeného i ženami, Lalique Encre Noire. Velice podobný je Chanel Sycomore z exkluzivní řady, hlavní rozdíl je ve výrazu, oproti kompaktnímu dojmu z Encre Noir je Sycomore strukturovanější s více detaily, ale stejně komfortní při nošení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O něco méně salónní a více rozleželé je dřevo z Memo Shams. Voní po začernalých větvích a suchých trouchnivějících pařezech, měkkých jako vata. Nad tím se vznáší atmosféra malebné tajuplnosti filmového lesa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAž na dřeň

Nestojíte o stylizaci a rozmělňování síly a svéráznosti přírodních esencí umělými – i umnými – zásahy parfuméra? Proč ne, vždyť i vůně rozdrceného jehličí má něco do sebe. Hilde Soliani použila v parfému Bosschisssimo borovici sibiřskou a kanadskou, víc neuvádí. A ono je to pěkné, sladkokyselá borová smůla, která neštípe a nevoní jako osvěžovač vzduchu. Je skora milá v té nezvyklé úloze být parfémem.

Italka Hilde Soliani, která dělá tyhle neobvyklé a chytlavé materiálové vůně, má domovský obchod v eshopu Scent Bar. Ten sídlí v Ceseně a vede ho Italka Giorgia Strada, o které jsem usoudila, že to musí být Hildina sestra, s tou nápadnou podobou a stejně náruživou vášní pro zvláštní parfémy. Paní Giorgia vůně nedělá, ale nechává si je vyrábět a prodává je pod značkou Scent Bar. Jsou to hutné a do jedné vynikající vůně, i když někdy nečekaného ladění. Má i dva lesní samorosty, jedním z nich je Scent Bar 300, razantní jalovčinkový balzám s terpentýnovým jehličím a pudrovým základem. Je to taková přímočará vůně, bez okolků a skoro dokumentární, prostě najednou jste na pasece mezi čertvými pařezy a rozdrcenou jalovčinkou v ruce. Líbí nebo nelíbí, to už se musíte rozhodnout sami. Samozřejmě že tenhle výběr surovin působí spíše pánsky, ale obejde se bez obvyklého vetiveru, a s tím pudrovým základem je dost elegantní, že by ji mohla nosit i žena.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A abyste se nezlobili, že doporučuju obtížně sehnatelné vůně, tak lesní směs jemňoučkého mladého jehličí s bobkovým listem můžete vyzkoušet též v Praze, v Ingredients mají (doufám že stále) Laurel od Comme des Garcons.

A teď už je tak akorát čas na přestávku, takže o té druhé lesní vůni Scent Bar a několika dalších se dočtete v příštím díle lesních vůní, tentokrát připomínajících hluboký vlhký les.podpis Dzona1

2 comments on “Vůně lesa je blaho pro duši (1. díl: Slunce na pasece)

 1. Dominik
  10.12.2014

  Nevíte, jak se pohybují ceny těchto dřevěných vůní a jak dlouho vydrží k provonění interiéru?

  To se mi líbí

 2. dzona
  10.12.2014

  Pokud jde o ceny, v Praze se dá koupit Knize, mají ho v butiku v Pánské pasáži, myslím, že je to kolem 1800 Kč za flakon 50 ml. Odin mají v Dušní 3 kolem 4000 Kč, což odpovídá ceně na zahraničních shopech, někde je i dražší. Hilde Soliani a Memo bude obdobná cena. S přehledem nejvýhodněji se dá na českých eshopech koupit Encre Noire, ten mají i pod tisícovku.
  Na provonění interiéru bych parfém nepoužívala, na stěnách má sice delší výdrž, dva i tři dny, ale prostorově intenzivnější i levnější bude pálení pryskyřic. Nabízí je třeba eshop Vykuřovadla Rymer. U každého druhu je dobře popsáno, jak voní. Spotřeba je hodně malá.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: